Yetkililer Wadala Salt Pan arazisindeki tecavüzleri yıktı | Bombay’dan Haberler

NaturalMess

Member
MUMBAI: Brihanmumbai Belediye Şirketi (BMC) ve Çevre Bakanlığı, Wadala’da Ulusal Yeşil Mahkeme (NGT) tarafından ihlal edilen yaklaşık 100 hektarlık ekolojik açıdan hassas bir tuzlayı temizlemek için bir yıkım operasyonu gerçekleştirdi.

Mülkteki tahrip olmuş mangrovların eski haline getirilmesi zor olacak, ancak NGT Çevre Ajansı’na bunu yapması için yetki verdi (Anshuman Poyrekar/ HT Fotoğrafı)

NGT, avukat ve aktivist Madhura Tawde’nin dilekçesine yanıt olarak bu yılın başlarında altı üyeli bir komite atadı. Maharashtra Kıyı Bölgesi Yönetim Otoritesi’nin (MCZMA) bu yıl 15 Mart’ta ülkeyi temizlemek için üç ayı vardı. Ancak bilimpark.com.tr’nin bu ayın başlarında bildirdiğine göre, 10 Temmuz itibariyle böyle bir işlem yapılmamıştı.

“2019 CRZ bildiriminin yasa dışı tecavüz, C ve D atıklarının boşaltılması ve mangrovlara zarar verilmesi yoluyla ciddi şekilde ihlal edildiğini tespit eden mahkeme, Eyalet Kıyı Bölgesi Yönetim Otoritesini atık oluşturmaya yönelik haksız faaliyetleri ortadan kaldırmak için zamana bağlı bir düzeltici eylem planı uygulamaya yönlendirdi. mangrovların imhası, tecavüzü ve restorasyonu,” NGT son emrinde belirtti.

Bölge, şehrin imar planında 144-147 CTS numaralarını kaplar ve hem özel bir operatör tarafından işletilen mevcut tuzlaları hem de Gümrüklerin genişleyen bir konut ve ticaret kompleksi – Gümrük Bölgesi – geliştirmeyi planladığı yaklaşık 55 hektarlık eski tuzlaları içerir. .

Özellikle NGT, söz konusu mülklerden biri olan CTS No. 145’in bir “CRZ-IB alanı” olduğuna karar verirken, bazı bölümlerin (büyük bir yıkım atığı dahil) geliştirme çalışmalarının yapıldığı CRZ-IA alanlarında olduğuna karar verdi. kısıtlıdır. CTS #146’daki Gümrük Bölgesi mülkünün, kıyı şeridine gelişmiş alanları ifade eden Kıyı Düzenleme Bölgesi (CRZ)-II kategorisine girdiği gösterilmiştir.

“Mülkte tahrip olan mangrovları eski haline getirmek zor olacak, ancak NGT, Çevre Dairesi’ne bunu yapması için yetki verdi. Benim işim her zaman mangrovları kurtarmak ve korumak olacak. Tawde, gümrük bölgesi mülküne gelince, Maharashtra Kıyı Bölgesi Yönetim Otoritesi, bölgenin sel suyu alan bir tuz alanı olmasına rağmen nasıl CRZ-II alanı olarak sınıflandırıldığını araştırmalıdır.” dedi.