UNGRD'nin Cartagena'daki yöneticisiyle röportaj

NaturalMess

Member
Karayipler'de Ulusal Afet Risk Yönetimi Birimi'nin (UNGRD) karşı karşıya olduğu iki büyük tehdit, La Mojana Sucreña'da, Cara de Gato boşluğu ve iki kişiyi yutmakla tehdit eden kıyı erozyonu yer alıyor. Magangue toplulukları, Magdalena Nehri kıyısındaki limanBolivar'ın başkenti Cartagena'dan sonra ikinci en önemli şehridir.

Kriterlere göre

La Mojana acil durumu 15 yıl sürdü; Kolombiya Devleti kesin bir çözüm bulamadan milyarlarca peso yatırım yaptı ve her kış dalgasının gelişiyle kurbanlar çoğaldı.

Magangué'nin durumunda, Kıyı erozyonu yavaş ama sürekli bir trajedidir bu durum iki mahalleyi (Girardot ve Santa Lucia) yutuyor ve bu durum Belediye Başkanı Pedro Alí başkanlığındaki yerel yönetim ile UNGRD yöneticisi Carlos Carrillo arasında bir kavgayı masaya yatırıyor.

Tartışma büyük ölçüde Carrillo'nun ülkede bu ve diğer risk acil durumlarının nasıl finanse edildiğine işaret etmesi ve bu durumun kuruluşun eski müdürü Olmedo López ile risk müdür yardımcısının yakalanmasıyla sonuçlanması nedeniyle ortaya çıkıyor. aynısı Sneyder Pinilla, bir yolsuzluk skandalının ortasında.

EL TIEMPO ile yaptığı röportajda Carrillo bu iki acil durumun röntgenini sunuyor Karayipler'de ve kaynakların bunlarla yüzleşmek için yönetilme şekli, bugün Olmedo López ve Sneyder Pinilla'nın Yüksek Haber Divanı tarafından yargılandığı yolsuzluk sorununun 'buzdağının görünen kısmı' olarak ortaya çıkıyor. Savcılık, La Guajira'da su dağıtmak için tanker kamyonları adına başlatılan mevcut hükümetin en büyük yolsuzluk skandalına yanıt verdi.

Magangué'deki risk durumu nedir?

Magangué'de Risk, nehir kıyısında bulunan ve kıyı erozyonu nedeniyle adeta çökmekte olan yaklaşık 25 evin herkesin gözü önünde olması. Magangué'de Magdalena Nehri boyunca yürüyün, Girardot ve Santa Lucia mahallelerinden geçin; evlerin durumunu ve birçoğunun çoktan yıkılmış olduğunu göreceksiniz.

Belediye yönetimi ne yapıyor?

Bir süre önce ihalesi yapılan bir projenin gelişimine 25 konutun engel olduğuna inandırmaya çalışıyorlar. Birimin tüm işleri gibi bu iş de gecikmeler yaşadı ve çok pahalıydı.

UNGRD bu acil durumla yüzleşmek için ne yaptı?

Sadece yetkililerle değil, tabii ki Hükümet ile Belediye Başkanlığı arasında kurumsal kanallar bulunan yetkililerle değil, aynı zamanda topluluklar ve onların sözcüleriyle de doğrudan temas halindeyiz. kadınların diyalog kurabilmesi ve güveni yeniden inşa edebilmesi.

Bu tür acil durumlarla ilgilenecek normal kanal hangisidir?

Yerel belediye başkanının, örneğin bütçe transferlerinden yararlanmak ve soruna çözüm bulmak için kamu afet ilan etmesi gerekiyor.

Bu insanları oradan çıkarmanın maliyeti ne kadar?

Sorun değer bile değil, daha büyük bir sorun var ki o da Magangué'nin neredeyse tamamının yasa dışı olarak riskli bölgede olması. Para yatıramıyoruz, yani devlet olarak riskli bölgede ev alamıyorum. Bogotá'da bir daire için krediniz olsa bile bankanın yaptığı ilk şey toplu kaldırma çalışmalarını gözden geçirmektir. Binanın risk altında olup olmadığına bakalım.

Magangué'de kaç aile risk altında?

25 ev var ama her birinde daha fazla aile yaşıyor olabilir ve başka bir sorun daha var, çünkü devlet sadece 25 evi teslim edebildi, daha fazlasını veremedi. Gerçekten çok endişe verici bir durum.

Karayipler'deki diğer tartışmalı acil durum ise Sucre ile Bolivar arasındaki sekiz belediyeyi sular altında bırakan La Mojana'daki Cara de Gato uçurumu. Bu acil durumun yönetimi nasıl gidiyor?

La Mojana'da kedi suratı.

Fotoğraf:UNGRD

Paylaşmak

Korumayı çok önemsediğimiz ve yardım etmeye çalıştığımız savunmasız insanlar var, ama aynı zamanda zavallı yaşlı kadınlara benzeyen bazı kurbanlar da var: en çok gürültü çıkaran onlar ama gerçekte onların değerinde çok paraları var. 30 milyon peso ve atlar gayet iyi ve sivrisineklere dayanıklı La Mojana'da değil, Montería, Barranquilla veya Medellín'de yaşıyorlar.

Cumhurbaşkanı La Mojana davasıyla ilgili görev süresinin başlangıcından itibaren netti. Suyun doğal seyrini aradığını ve bu ailelerin başka yerlere taşınması gerektiğini hatırlattı. Yaptıkları, tarihi sulara ve su kütlelerine ait olan alanları işgal etmektir ve sular altında kalmaya devam edecek.

Diğer şehirlerdeki bu insanlar kendilerini kapsamlı hayvancılıkla mı meşgul ediyorlar?

Ve bazı durumlarda diğer mahsulleri yetiştirmek için, ancak daha büyük bir sorun var ve o da Cauca Nehri'nin yukarı akıştaki madencilikten dolayı cıva tarafından zehirlenen noktaya ulaşmasıdır. O zaman ek bir probleminiz var ve o da cıva kirliliğinin giderek ciddileşmesi.

Bu bölgede ilk büyük kış dalgası acil durumunun meydana geldiği 2011 yılından bu yana, Ulusal Hükümet bu Cat Face boşluğuna ne kadar yatırım yapabilirdi?

Yaklaşık 377.000 milyon peso ve hala açık.

Bu acil durumu nasıl halledeceksiniz?

Mega çantaların ve coğrafi çantaların yerleşimi felç oldu.

Fotoğraf:Özel dosya

Paylaşmak

Öncelikle belediyelerin kapasitelerinin tükenmesi gerekiyor çünkü sistem böyle işliyor diye ısrar ediyorum. Sonra yarın boğa beyleri ve güzel atlar ellerinde 'insani yardım nerede' yazan pankartlarla gelecekler. Belediye başkanı bana potansiyel olarak etkilenenlerin yasallaştırılmış bir kaydını verene kadar insani yardım gönderemem. Bu, gelip kaynak ve yardım sağladığım anlamına gelmiyor çünkü evet, bu yardımı kimin alacağını bilmem gerekiyor.

Magangué davasında, belediye başkanının kamu felaketi ilan etmediğini ve bu nedenle mağdurlar için kaynak veya yardım talep edemeyeceğini belirtmiştiniz. Bu acil durumlar için normal kanal hangisidir?

Belediyenin kaç ailenin olduğunu ve mağdurların kimler olduğunu söylemesi gerekiyor. Güvenliğin böyle yönetilmesi gerekir, ondan önce yapılamaz. Belediye başkanlarının hemen ardından yardım dağıtımlarına geçiyoruz.

Peki neden tartışmalar yaratıldı?

Çünkü bununla siyaset oynamak istiyorlar ve bizim hiçbir şey yapmadığımızı söylüyorlar çünkü yönetmene yüz milyarlar vermesi için baskı yapmak istiyorlar.

Bu, acil durumların başka amaçlarla kullanıldığı anlamına mı geliyor?

Bir baraj icat ediyorsunuz ve baraja yüz milyarlarca dolar harcıyorsunuz ve inşa ettiğiniz şey bir bağlantı çözümü oluyor çünkü bu barajlar genellikle yollara açık. Yani, A kasabası ile B kasabasının bağlantısı kesilmiş çünkü ortasında su var ve çözüm bir baraj, küçük bir tersiyer yol yapmak, sonra herkes mutlu oluyor çünkü iletişim kurabiliyorlar ve arazi de genişliyor ve verimli bir alan haline geliyor. toprak: Bu, 70 yıl önce Kolombiya'daki tarım reformundan bu yana işlenen ekolojik bir suçtur.

Cat Face'te de olan bu mu?

Kedi Surat'ta da olan aynı; setler kimseyi korumak için değil, araziyi sömürmek için inşa ediliyor ve diğer tarafta elbette korumakla ilgilendiğimiz yoksul insanlar ve kurbanlar var ama ayrıca en çok gürültü çıkaranlar olan, 30 milyon peso değerinde boğaları olan, Paso Fino atları olan ve onlar orada yol göstericilere katlanamayan bazı zavallı yaşlı hanımlar da Montería'da ya da Buenavista'da, Barranquilla'da yaşıyorlar. ya da Medellín'de yaşıyorlar ve bu protestoları finanse edenler de bu insanlar, çünkü onlar bana karşı oldukları gibi, en radikal Olmedizm'den geliyorlar.

John Montano

EL TIEMPO muhabiri

Kartagena

El Tiempo'dan daha fazla haber: