UNGRD direktörü 'Kedi Surat için kesin cevap baraj değildir'

NaturalMess

Member
La Niña fenomeninin ülkeye çok yaklaştığı bir dönemde, Ulusal Afet Risk Yönetimi Birimi müdürü Carlos Carrillo, EL TIEMPO ile ulusal topraklardaki sele eğilimli en önemli bölgelerin durumu hakkında konuştu: La Mojana .

Kriterlere göre

Carrillo, bu bölgedeki çözümün Cara de Gato'yu kapsamamak olduğunu ileri sürerek selefi Olmedo López'in işe alınmasını sorguladı.

Başkan Gustavo Petro su istinat duvarlarının kullanımını çok eleştirdi ancak geçen yıl UNGRD Cara de Gato'da bir iş sözleşmesi imzaladı. Bunu nasıl anlayabilirim?

UNGRD direktörü Başkan Gustavo Petro liderliğindeki Ulusal Afet Risk Yönetimi Konseyi'nin ardından Carlos Carrillo, düzenlediği basın toplantısında 18 milyar peso olarak tahmin edilen ulusal risk yönetimi planı bütçesinin onaylandığını duyurdu.  Aynı zamanda kız fenomeni konusunda da uyardı.

Paylaşmak

UNGRD direktörü Başkan Gustavo Petro liderliğindeki Ulusal Afet Risk Yönetimi Konseyi'nin ardından Carlos Carrillo, düzenlediği basın toplantısında 18 milyar peso olarak tahmin edilen ulusal risk yönetimi planı bütçesinin onaylandığını duyurdu. Aynı zamanda kız fenomeni konusunda da uyardı.

Fotoğraf:César Melgarejo/ El Tiempo @cesarmelgarejoa

Olmedo López'in imzaladığı sözleşmelerin hiçbirine derinden güvenmiyorumLa Guajira'da ne olduğunu zaten biliyoruz. Buraya hırsızlık yapmaya gelmiş, Başkanın güvenine ihanet etmiş bir adamdır ve Kedi Surat'ta da bu açıkça görülmektedir.

La Mojana'ya temel bir çözüm sağlamayan, meşakkatli bir iş olan 130 milyar peso değerindeki barajın imzalanması parayı gömmektir.
Dolayısıyla bu adamın bu sözleşmeyi imzalama kararı bana siyasi olarak çok şüpheli görünüyor, çünkü bu, Başkan'ın on yıl boyunca bu konulardan bahsederken yarattığı doktrinin tamamına aykırıdır.

Peki Kedi Surat'la ne yapacaklar?

Son on yılda bu noktaya 387.000 milyon peso harcandı ve La Mojana hâlâ sular altında. Bu yükleniciye 25.000 milyon pesoluk bir avans ödemesi verildi -çünkü avans bile değildi- ve bu sözleşmenin değeri çok büyük: kum torbalarıyla bir baraj yapmak için 130.000 milyon peso.

Şu anda sözleşme imzalanıyor ama bu devletin müteahhitlere yaptırım uygulamaktan başka alternatifler arayamayacağı anlamına gelmiyor. Çünkü burada o baraj düştü ve bu konuda vurgu yapmak istiyorum.
Barajı aşıp onu alıp götüren nehrin seli değildi. Çünkü birçok kişi şöyle diyor: Ama yağmur başlamasaydı nasıl kırılırdı. Teknisyenlerimiz bu selin var olmadığı konusunda kesinlikle nettir. Barajın kendisi çöktü. Dolayısıyla bu barajın yola elverişli olabileceğini hiçbir şekilde düşünemiyorum. Yağmur yağmadan böyle çökerse ne zaman biteceğini hayal edin.

Bu kapsamlı bir inceleme gerektiren bir sözleşmedir. Tüm alternatifleri değerlendiriyoruz çünkü şu anda bir gerçek var: Aradaki farkı kapatmalıyız çünkü bu nehrin doğal akışı. Bu noktada kesin çözüm baraj değildir. İster yüz metre yüksekliğinde bir baraj olsun, ister Hidroituango olsun, çözüm bu değil. Orada kapatırsan başka yerde kırılır.

Yani UNGRD'de o barajın kapatılmasının hiçbir şeyi çözmeyeceği açık değil mi?

Evet ve eğer Olmedo'dan önce yönetmen olsaydım, O sözleşmeyi asla imzalamazdım.

Uyum Fonu, UNGRD, Minambiente ve departmanlar arasında La Mojana'da 'sıcak su bezlerinin' bırakılması konusunda koordinasyon eksikliği var mı?

Anlatım olduğu için sözlerini anlamıyorum. Benim yönetimim gereği Córdoba, Bolivar, Sucre ve Antioquia valileriyle çok iyi çalışıyorum. Bu yeni yönelimin valilerle ortak çalışma ve anlayış yolunu açtığını düşünüyorum ve Çevre Bakanlığı da aynısını yapıyor. Geçmişte, sistematik bir şekilde düşünülmeyen, ayrılmış işleri yürütmeye yönelik çok belirgin ekonomik çıkarlar vardı.

ANA MARÍA MENA LOBO

Editoryal Yazdır

Daha fazla haber burada