Tüketim departmanı, BMC’nin ortak iş parçacığının tadına varıyor | Bombay’dan Haberler

NaturalMess

Member
MUMBAI: Müteahhitlerin kritik meslek sertifikası (OC) için devlet kurumları tarafından atlandığı biliniyor, bu da ev alıcılarını belirsizlik içinde tutuyor. Bununla birlikte, münferit bir durumda, bu bürokratik manevra bir devlet kurumunun kendisini utandırdı.

Mumbai, Hindistan – 23 Haziran 2023: 23 Haziran 2023 Cuma günü Mumbai, Hindistan’daki CSMT’de BMC Genel Merkezi’nin arkasındaki Maharashtra Eyalet Tüketim Dairesi’nin yeni binası. (Fotoğraf: Anshuman Poyrekar/ Hindustan Times) (Hindustan Times)

Sekiz aydır faaliyette olan Devlet Özel Tüketim Kurulu Genel Merkezi, Brihanmumbai Municipal Corporation’dan (BMC) bir OK bekliyor. BMC genel merkezinin arkasındaki yedi katlı zemin kat binası, “birkaç koşulu” karşılayamadığı için onaylanmadı. Bu, Belediyenin Planlama Teklifleri Departmanı (BP) tarafından binayı inşa eden Bayındırlık Departmanına (PWD) iletildi.

Mülk, tüketim vergisi komiseri bungalovunu ve Boribunder tüketim istasyonunu barındırıyordu. Eyaletin birincil gelir kaynağı olan Tüketim Kurulu, 1878’den beri Horniman Circle yakınlarındaki Eski Gümrük Dairesi’nde bulunuyor. Bölümün hiçbir zaman kendi ofisi olmadı. Mumbai şehrinin ve banliyölerinin özel tüketim vergisi yöneticisi de buradan faaliyet gösteriyordu.

Ayrı bir merkeze sahip olma kararı, Devendra Fadnavis tarafından eyaletin başbakanıyken verildi. 3000 metrekarelik eski bungalov 2018 yılında boşaltılarak binanın inşaatına başlandı. İnşa alanı 5983 metrekare ve bodrum katı 1100 metrekaredir. Komiserin ofisini, iki müfettişi ve tüm tüketim memurlarını barındıracak. Ayrıca Bori Bunder özel tüketim istasyonu ve bir kilit olacak. Projenin toplam maliyeti ₹63 crore.

“Neredeyse dört ay önce itfaiyeden büyük zorluklarla bir NOC aldık. Şimdi, BMC’nin BP departmanı birçok soruşturma yaptı. Binanın dosyalamada bir parselde birleştirilmesi gereken üç parsel üzerine inşa edildiğini söylediler. Üst düzey bir tüketim vergisi dairesi yetkilisi, “Şu anda konuyu Mumbai Adası Belediye Koleksiyoncusu Rajiv Nivatkar ile ele alıyoruz” dedi. “Şehir idaresi, bazı ağaçların kaldırıldığı için telafi edici ağaçlandırmanın yapılması gerektiğini PWD’ye bildirdi. Arsa oldukça küçük ve daha fazlasını dikmek için yeterli alan yok.”

Yetkili ayrıca bakanlıktan PWD aracılığıyla BMC’ye vergi ödememesinin istendiğini de sözlerine ekledi ve “zaten tam bir başlangıç sertifikası aldığımıza göre” itirazın neden yapıldığını merak etti. PWD Mimarlık Departmanından bir yetkili kabul etti.

Ek Baş Sekreter (Tüketim Vergisi) Milind Mhaiskar şunları söyledi: “BMC bizden çeşitli koşullara uymamızı istedi ve biz de bunu zamanında yerine getirmeye çalışıyoruz.” BP Bölümü Baş Mühendisi Ramchandra Sawant şunları söyledi: “Onlar (the tüketim vergileri) OC’yi almak için tüm koşulları karşılamalıdır.

Özel Tüketim Dairesi binayı boşalttıktan sonra, alan yine boş olan Belediye Vergi Dairesi tarafından devralınır.