Navi Mumbai Meiteis, Manipur’a yardım gönderiyor, Kukis ile barış istiyor | Mumbai Haberleri

NaturalMess

Member
Navi Mumbai’den beş kadın, Manipur’daki Meitei ve Kuki klanları arasında tekrarlanan etnik şiddet nedeniyle yerlerinden edilen üyelerin soğukta acı çekmeye devam etmelerini önlemek için kampanya yürütüyor. Hindu Meitei topluluğunun kadınları, şu anda eyaletteki yardım kamplarında kalan yerinden edilmiş insanlara battaniye sağlamak için para topluyor.

Navi Mumbai Meiteis, Manipur’a yardım gönderdi ve Kukis ile barış istedi

Kadınlar değerli bağışlar toplamayı başardılar ₹Ağları aracılığıyla 1,5 lakh Rs bağışladılar ve bunu Manipur’daki ayaklanmalarda yerlerinden edilenlere battaniye satın almak için kullandılar.

Meiteilerin yoğun olarak yaşadığı Imphal Vadisi’nde geçen ay aşırı hava koşulları nedeniyle kadınlar battaniye dağıtmaya başladı. Geçen ay iki yardım kampının sakinlerine 72 battaniye bağışlandı.

“Manipur’da, özellikle de Imphal vadisinde kışlar çok sert geçiyor ve sıcaklıklar neredeyse sıfır santigrat dereceye düşüyor. Şiddet nedeniyle birçok Meitei yerlerinden ediliyor ve yardım kamplarında kötü koşullarda yaşamak zorunda kalıyor. Meitei ise mümkün olan her şekilde katkıda bulunmaya çalışıyor. Kharghar’da yaşayan kadınlardan biri olan Reena Phurailatpam, “Battaniye bağışlama fikri, evde etkilenenlere yardım etmek için yaptığımız küçük bir girişimdir” dedi.

Beş kadın, gruplarına Tengbanbi Lup Menaing (Diğer Grupların Yardımı) adını verdi. Katılan diğer üç kadın Prabha Arambam, Piyai Yumnam, Sophia Thingam ve Sumita Shamurailatpam. “Navi Mumbai’de yaşayan toplam 25 Meitei ailesi var ve her biri ağları aracılığıyla giyim, tıbbi bakım vb. gibi mümkün olan her türlü yardımı sağlamaya çalışıyor. Battaniyeler en önemli şeylerden biri ve herkese bir tane vermeyi düşünüyoruz. 351 yardım kampının kurulduğu ve 60.000’den fazla kişinin bu kamplarda barındığı göz önüne alındığında, bu çok büyük bir görev, diye ekledi Reena.

Önümüzdeki hafta üç dağıtım kampı gerçekleştirilerek toplam 62 battaniye dağıtılacak. Bu arada topluluk, Hijam Linthoingambi ve Phijam Hemanjit çiftinin ölümüne göz yummak için geçen hafta Kharghar’da toplandı. “İki öğrenci Temmuz ayından bu yana kayıptı ancak geçen hafta ikisinin de öldürüldüğü resmen doğrulandı. Toplum olarak kaygılarımızı dile getirmek ve aynı zamanda soruna barışçıl bir çözüm bulunması için hükümete çağrıda bulunmak istedik. Her ne kadar hükümet etkilenenler için adaleti sağlamak için adımlar atıyor olsa da asıl failler hala serbest ve büyük olasılıkla eyalette bile değiller. Manipuri Meitei Derneği Sözcüsü Nareshchandra Singh, “Toplulukların farklılıkların ötesine bakıp bir bağ kurmaya çalışmasının zamanı geldi ve biz şehirdeki Kukilerle barış içinde bir arada yaşamayı tartışmaya açıkız” dedi.

“Heyecan verici bir haber! Hindustan Times artık WhatsApp kanallarında
Bağlantıya tıklayarak bugün abone olun ve en son haberlerden haberdar olun! Buraya tıklayın!