Kolombiyalı Amazon'un yerli halkı 'unutulmaktan kurtulmayı' ve yaşam kalitesini iyileştirmeyi istiyor

NaturalMess

Member
Uitotolar, boralar, okinalar ve muinanelerdört yerli halk Amazon Kauçuk patlaması sırasında yok olmanın eşiğine gelen Kolombiyalılar, artık Hükümet'in onları unutulmaktan kurtarması ve sonunda onurlu bir şekilde yaşayabilmeleri için mücadele ediyor.

Bu insanlar, 20. yüzyılın ilk yarısında kauçuk çıkarımına adanmış Casa Arana'nın faaliyet gösterdiği, merkezi Amazonas bölgesindeki La Chorrera mezrası olan 5,8 milyon hektarlık Predio Putumayo koruma alanında yaşıyor. onları köleleştiren ve yaklaşık 60.000 yerlinin hayatına mal olan bir soykırımı gerçekleştiren kişi. Irene Gituyama, ileri yaşına rağmen, Uitoto Minika lehçesiyle, “Büyükbabam hapsedildi, büyükanne bana söyledi” dedi. Arana Evi. Kendisi için İspanyolca tercüme yapan kızı Mireya Buinaje'nin yardım ettiği Gituyama, o dönemde La Chorrera bölgesinde katliamların yaşandığını, burada Perulu Julio César Arana'nın İngiltere tarafından desteklenen kauçuk şirketinin ustabaşının dokunulmazlıkla hareket ettiğini söylüyor.

Her yerlinin kauçuk ağaçlarından çıkardığı “miktarı takip edip saydılar”, “(emredilen) miktarı elde etmezse cezalandırdılar, kolunu kestiler, güneşe bağladılar, astılar, dövdüler” onu,” diyor.. Chorrera Kalın Amazon ormanlarının yeşil denizinin ortasındaki bir ada gibidir, bu noktada Igaraparaná Nehri tarafından yıkanır ve burada yaşayanlar, beslenmelerinde temel olan balıkları ve manyokları alırlar. Casabe yap.

“Biz dört halkız; tütünün, kokanın ve tatlı manyokun çocuklarıyız. Balıkçılıkla, avcılıkla, zanaatlarla ve kendi kültürümüzle geçiniyoruz; Okaina halkından José Pablo Neikase Ranoque, “dilden, giyimden ve tütün, koka ve geleneksel tıbbın 'paylaşımından' söz ediyoruz” diye açıkladı. Neikase, dönemin İngiliz konsolosu tarafından 1911'de Britanya Parlamentosu'na sunulan raporda “Ne Mavi Kitap'ta (1918'de basıldı) ne de Putumayo: Kauçuk ve Kan kitabında bulunmayan pek çok dokunaklı öykü bulunduğunu” belirtiyor. İrlandalı Roger Cassement, Putumayo ve Caquetá nehirleri arasındaki bölgeyi ziyaret ettikten sonra Rio de Janeiro'da.

“O katliamı, o barbarlığı yaşayan dedelerimiz, annelerimiz bize tüm hikayeleri, hikayeleri nesilden nesile anlatıyor” diyor. Bu yüzden artık zamanı geldiğini garanti ediyor. Devlet Gözlerinizi onlara çevirin; bu, bu hafta Kültür Bakanı Juan David Correa'nın, koruma alanının oluşturulmasının 36. yılını ve La vorágine adlı romanın yayımlanmasının yüzüncü yılını anmak için La Chorrera'ya yaptığı ziyaret sırasında talep ettikleri bir şeydi. Casa Arana'nın zulmünü anlatan José Eustasio Rivera tarafından.

“İstediğimiz şey, hem Kolombiya hem de İngiltere gibi kauçuk endüstrisiyle ilgisi olan Hükümet'in (…), bize kültürün korunmasıyla, yaşamanın en iyi yolunu (…) garanti etmesidir. Kökenlerimizi ve doğamızı koruyoruz” diyor.

Yarısından fazlası ormanda yaşayan yaklaşık 3.800 yerli halkın yaşadığı La Chorrera, temel hizmetlerden, internetten ve telefondan yoksun, yoksul ve terk edilmiş bir köy. Erişim, devlete ait Satena veya Aero Amazonas Express tarafından her on beş günde bir işletilen ve aynı zamanda köyde tüketilen veya kullanılan hemen hemen her şeyi taşıyan şirketler tarafından Leticia'dan kalkan bir uçuşla hava yoluyla sağlanıyor. Amazon kongre üyesi Karina Bocanegra, iki eğitim kurumunun istikrarsız durumu göz önüne alındığında, “Ulusal Hükümet, La Chorrera gibi, çocukların eğitim için gerekli koşullara sahip olmaması nedeniyle eğitim altyapısına ihtiyaç duyduğumuz bu terk edilmiş bölgelere yönelmeli” dedi.

Bu nedenle, yumurta tavuğu çiftlikleri gibi besin zincirini güçlendirecek verimli projeler öneriyor; böylece ailelerin kendi tüketimleri için yumurtaları var, çünkü “yetersiz beslenen çocuklar var ve biz bunu görmezden gelemeyiz.”

EFE