Kartagena'da çok boyutlu yoksulluğa karşı mücadelede kaynakları ikiye katlama sözü veriyorlar

NaturalMess

Member
Dane'e göre, 2023'te ülkede çok boyutlu yoksulluk oranı yüzde 12,1 oldu; bu, 2022'ye göre (yüzde 12,9) -0,8 puan daha düşük.

Cartagena bölge yönetiminin bugün karşı karşıya olduğu en büyük zorluk yoksullukla mücadeledir. DANE rakamlarına göre son dört yılda bu anlamda oranların artması endişe verici.

Bu soruna yanıt olarak kentin belediye başkanı Dumek Turbay, 2024-2027 Kalkınma Planı'nda bu belayla mücadeleye ayrılan kaynakların iki katına çıkarılmasını öneriyor.

(Ayrıca: Cartagena: 1 milyar dolarlık mücevher çalan çetenin kullandığı 'resmi' plakalı kamyon)

Önceki yönetim Pedro Romero Sosyal Acil Durum Programına (PES PR) ve yoksullukla mücadeleye 44 milyar peso yatırım yapmıştı.

Bugün Dumek Turbay konuşuyor önümüzdeki dört yıl için bu kaynakları ikiye katlayarak 83 milyar pesoya çıkaracağız.

Kartagena'da binlerce insan onurlu yaşamak için en ufak bir şeye bile sahip değil.

Fotoğraf:Arşiv / TIME

Paylaşmak

“Öncelikle aşırı yoksulluğun üstesinden gelmeye odaklanan 9 KİH programı için kaynaklar iki katına çıkarılacak. Konut iyileştirmeleri, temel temizlik, altyapı eğitimi, anne ve bebek ölümlerinin azaltılması da dahil olmak üzere yoksulluğu tüm boyutlarıyla ele alacak stratejik programlar başlatılacak, Diğer hususların yanı sıra” diyor Bölge Planlama Sekreteri Camilo Rey Sabogal.

(Ayrıca: Liverpool'daki anlaşmazlıklar? Mohamed Salah'ın Luis Díaz'a yardım etmemesinin sebebinin ne olabileceğini ortaya koyuyorlar)

Yetkiliye göre, altyapı çalışmaları ve üretken sektör ile popüler ekonomiler arasındaki koordinasyon yoluyla kayıtlı istihdam yaratmaya çalışacaklar.

Cartagena'daki çok boyutlu yoksulluk, tarihsel olarak günlük yaşamın çeşitli alanlarını etkilemiştir ve eşitsizlik, popüler mahallelerdeki toplulukların eğitim, sağlık, temel temizlik ve insana yakışır barınma gibi konularda karşılaştığı çok sayıda eksiklikte yansıtılmaktadır.

2024-2027 Kalkınma Planı 'Cartagena, Haklar Şehri', bu zorluğun üstesinden gelmek için bir strateji öneriyor ve kaliteli eğitim, makul konut ve temel hizmetlere erişimin yanı sıra kültürel ve sportif faaliyetlerin güçlendirilmesini vaat ediyor.

Çocuklara ve gençlere yönelik haklara sahip, onurlu bir şehrin garanti altına alınmasına özel önem verilmektedir.

Kartagena

Daha fazla haber…