Infosys CEO’su Nandan Nilekani, IIT Bombay’a ₹ 315 crore bağışladı | Bombay’dan Haberler

NaturalMess

Member
Infosys Limited’in kurucu ortağı ve başkanı ve UIDAI’nin kurucu başkanı Nandan Nilekani bağışta bulundu ₹Mezun olduğu okul olan Hindistan Teknoloji Enstitüsü Bombay’a (IIT Bombay) 315 crore (38.5 milyon $).

Infosys Başkanı Nandan Nilekani bağışta bulundu ₹HTE Bombay’a 315 crore

Enstitüden yapılan açıklamada, katkının birinci sınıf altyapıyı iyileştirmeyi, gelişmekte olan mühendislik ve teknoloji alanlarındaki araştırmaları artırmayı ve IIT Bombay’daki derin teknoloji girişimleri için gelişen bir ekosistemi teşvik etmeyi amaçladığı belirtildi.

Nilekani ile enstitü müdürü Profesör Subhasis Chaudhuri arasında Salı günü Bengaluru’da bir mutabakat zaptı imzalandı.

Nilekani şunları söyledi: “HTE Bombay, biçimlendirici yıllarımın şekillenmesinde ve yolculuğumun temellerinin atılmasında etkili oldu. Bu seçkin kurumla çalışmanın 50. yılını kutlarken, geleceğine katkıda bulunabildiğim için minnettarım. Bu bağış maddi desteğin ötesinde; Bana çok şey veren bu yere bir övgü ve yarın dünyamızı şekillendirecek öğrencilere bir bağlılık.”

Bunu HTE Bombay’da yeni bir dönemin başlangıcı olarak nitelendiren Chaudhuri, bu tarihi bağışın enstitünün büyümesini büyük ölçüde hızlandıracağını ve onu küresel liderliğe giden yolda sağlam bir şekilde konumlandıracağını söyledi.

“IIT Bombay, Hindistan’ı bilimsel keşifte bir lider haline getirebilecek ve bunun insanlığın acil zorluklarını çözmeye tercüme edebilecek araştırma ve akademik mükemmelliği geliştirmeye kendini adamıştır. Chaudhuri, Nilekani’nin katkısı, ülke çapındaki üniversitelerde araştırma ve geliştirmeyi ilerletmek için hayırsever desteği katalize edecek” dedi.

Açıklamada, enstitünün önümüzdeki on yıl içinde yapay zeka, yeşil enerji ve kuantum hesaplama gibi stratejik alanlarda birinci sınıf mükemmeliyet merkezleri kurmayı planladığı belirtildi.

Ayrıca, derin teknoloji girişimleri için gelişen bir ekosistemi teşvik etmeyi ve öğrenciler ve öğretim üyeleri için birinci sınıf araştırma, konut ve akademik tesisler sağlamayı amaçlıyor. Plan, önümüzdeki beş yıl içinde yaklaşık 500 milyon dolar bağış toplamak. Nilekani’nin 38,5 milyon dolarlık katkısı, enstitünün programlarını geliştirmesine yardımcı olacak,” dedi HTE Bombay.

Bu büyük katkı, önceki hibelerine ek olarak ₹kümülatif destek değerine eşit olan 85 crore ₹Açıklamaya 400 crore eklendi.

Nilekani, eğitim yolculuğuna 1973 yılında HTE Bombay’da Elektrik Mühendisliği alanında lisans derecesi alarak başladı. Son 50 yıldır enstitü ile ilişkisini sürdürdü ve çeşitli görevlerde bulundu. 1999’dan 2009’a kadar IIT Bombay Miras Vakfı’nın Yönetim Kurulu Üyesi ve 2005’ten 2011’e kadar Guvernörler Kurulu üyesiydi.

İlk katkıları ₹Enstitü yaptığı açıklamada, yıllar boyunca 85 crore finanse edilen paranın yeni yurtların inşasında, Bilgi Teknolojileri Okulu’nun ortak finansmanında ve Hindistan’ın ilk üniversite inkübatörünün kurulmasında çok önemli bir rol oynadığını söyledi. Nilekani, başarılarının takdiri olarak 1999 yılında prestijli Mezun Ödülü ile onurlandırıldı ve daha sonra 2019 yılında 57. Mecliste fahri doktora aldı.