‘Gördüğümde güldüm…’: Praful Patel, Patna’daki ‘Muhalefet Birimi’ toplantısında | Bombay’dan Haberler

NaturalMess

Member
Praful Patel Çarşamba günü kendisinin ve diğer Milliyetçi Kongre Partisi (NCP) isyancılarının Eknath Shinde-Devendra Fadnavi’nin hükümetine katılma kararını savundu.

MET Bandra’daki toplantı sırasında Patel, MLA’lara seslendi ve NCP’yi Maha Vikas Aghadi koalisyonunun kurulmasında Shiv Sena’yı desteklemeye çağırdı. “Shiv Sena’nın ideolojisini kabul edersek, BJP’ye katılmanın ne sakıncası var? Bu ittifaka bağımsız bir varlık olarak katıldık. “Mehbooba Mufti ve Farooq Abdullah, Cammu ve Keşmir’de BJP ile birlikte gittiler ve şimdi ortak muhalefetin bir parçasılar” dedi.

NCP kriziyle ilgili CANLI güncellemeler

Geçenlerde Patna’da yapılan muhalefet toplantısına atıfta bulunarak şunları ekledi: “Ortak muhalefet toplantısı için Sharad Pawar ile Patna’daydım ve oradaki sahneyi görünce güldüm. Orada 17 muhalefet partisi vardı, bunlardan yedisi Lok Sabha’da sadece 1 milletvekiliydi ve 0 milletvekili olan bir parti var. Değişim getireceklerini iddia ediyorlar… Aldığımız bu karar (NDA’ya katılma) milletimiz ve partimiz içindir, kişisel çıkar için değildir.”

Hem Sharad Pawar hem de Ajit Pawar, Çarşamba günü NCP’nin MLA’ları ile ayrı toplantılar yaptı. Başbakan Yardımcısı Ajit Pawar’ın davetiyle düzenlenen toplantıya 53 milletvekilinden 31’i katıldı. Öte yandan, NCP başkanı Sharad Pawar’ın toplantısına yalnızca on MLA katıldı.

Pazar günü, 63 yaşındaki Ajit Pawar, amcası Sharad Pawar tarafından 24 yıl önce kurulan NCP’de dikey bir bölünmeye öncülük etti. 63 yaşındaki siyasetçi, aylarca süren bekleyişin ardından yedinci kez CM Yardımcısı olarak yemin etti. Dilip Walse Patil, Chhagan Bhujbal, Dhananjay Munde ve diğerleri de dahil olmak üzere diğer sekiz MLA, bakan olarak görev yemini etti.

Bir gün sonra Sharad Pawar, Praful Patel ve Sunil Tatkare’yi “parti karşıtı faaliyetler” nedeniyle partiden ihraç etti. Yanıt olarak Patel, eyalet NCP başkanı Jayant Patil’in görevden alındığını ve Sunil Tatkare’nin eyalet partisi başkanı olarak atandığını duyurdu.

Maharashtra Başbakan Yardımcısı Ajit Pawar NCP liderleri Praful Patel, Chhagan Bhujbal ve diğerleriyle birlikte Ajit Pawar liderliğindeki NCP’nin Mumbai’deki toplantısı sırasında. (PTI)