Dünya çapında en çok tanınanlardan biri haline gelen Paisa dondurma markası Amor-acuyá böyle doğdu.

NaturalMess

Member
Bir işe başlamak genellikle bir heyecan trenidir. Fedakarlık ve azim, yolda kalmanın bazı anahtarlarıdır. Daniela Lince Ledesma başka bir sır buldu: tutku, yaratmanın tatlı tatmini.

Kriterlere göre

Bu araçlar onu 2016 yılında, dünyanın en iyi dondurma yapımcılarını en iyi lezzetleri seçmek üzere bir araya getiren yıllık bir yarışma olan Gelato Dünya Turu'nun kazananı olan çikolatalı çarkıfelek meyveli dondurma olan Amor-acuyá'yı yaratmaya yöneltti.

Bu 30 yaşındaki paisa, mükemmel tadı ya da en azından Kolombiya kadar çeşitli bir ülkenin karşılayabileceği kaynakları en iyi şekilde birleştiren tadı bulmak için tat ve doku kombinasyonundan sonra kombinasyonları denemek için iki haftadan biraz daha fazla zaman harcadı.

Ama dondurmanın cazibesine kapılmanıza izin vermeden çok önceDaniela, girişimcilik için en iyi felsefe olarak gördüğü şeyi ailesiyle birlikte yaşadı: bunu ekonomikliğin ötesinde yapmanın zevki.

Daniela şöyle diyor: “Babamın birkaç iş kolu vardı. Ve her zaman kendisi tarafından yaratılan her şeye odaklanmayı severdi. İş sosları, malzemeler, hazırlıklar, her şey. İşlerin kendi ellerinden çıkması ve bunları yapma zevki, küçüklüğümden beri beni etkileyen bir aşk onun için her zaman önemli olmuştur.”

Daniela, ebeveynleri William ve Gloria'ya birlikte sıfırdan kurdukları girişimlerde eşlik etmeye çok genç yaşta başladı. Babası her zaman yemek üretiyor, annesi ise gıda başta olmak üzere bu işlerin yöneticisiydi. Bu nedenle okuldan beri Daniela, kariyerindeki tek şey olarak görmemesine rağmen dondurmayı tercih etmeye başladı.

Ancak hayat onu tatlı bir kadere doğru yönlendiriyordu.

“Lasallian University Corporation'da gıda mühendisliği okumaya başladım” diye anlatıyor. Gerçek tutkumu, yani yaratmayı dondurmada bulduğumu hissediyorum. Dondurmalarla tüm yaratıcı kapasitemi geliştirmeyi başardım, çünkü sıcaklıklarla oynamanın yanı sıra tatlar ve dokularla da ilgili birçok şey var. Bu o kadar karmaşık bir gelişmeydi ki şunu dedim: Bunu seviyorum çünkü yaratmayı, yenilik yapmayı ve geliştirmeyi seviyorum.”

Amor-Acuyá'nın uluslararası alanda tanınması tesadüf değildir. Dondurma salonu, 2016'da Amerika'nın en iyi dondurması ve 2017'de dünyanın en iyi üçüncü dondurması da dahil olmak üzere son yıllarda çok sayıda ödül aldı.

Fotoğraf:Jaiver Nieto. ZAMAN

Paylaşmak

'Onu stadyumun dışına çıkaran bir dondurma'

Daniela, gıda mühendisliğinin dördüncü dönemindeyken ve dondurma, merakını canlı tutmak ve her türlü kreasyonu geliştirmek için onun müttefiki haline geldiğinde, Medellín: İtalya'dan 9.271 kilometre uzakta bir fırsat doğdu. Carpigiani ustası olma fikri onu baştan çıkardı.

“Carpigiani ustaları en iyi dondurma üreticileri gibidir ve İtalya'da hazırlanırlar” diye açıklıyor. Babama carpigiani öğretmeni olmak istediğimi söyledim ve bir buçuk yıl İtalyanca öğrendikten sonra oraya çalışıp hazırlanmaya gittim, bu benim hayalimdi.”

Gelato Dünya Turu'nu ilk kez 2016 yılında duymuştu. Sınıf arkadaşları ona bunun ne olduğunu açıkladılar ve kendisini tanıtmasını önerdiler; amaç, kendine özgü, kendine özgü bir şey bulmaktı. İyi ya da kötü bir fırsat, nasıl baktığınıza bağlı çünkü çok çeşitliliğe sahip bir ülke olduğundan olasılık aralığı da çok geniş.

Daniela Lince Ledesma.

Paylaşmak

Daniela, genellikle Kolombiya lezzetleriyle en çok bağlantılı olan kahveden uzak durmak istiyordu. 15 Mayıs'ta kapanan yarışma kurallarını gözden geçirdi ve Nisan sonunda İtalyan deneyiminden döndüğünü, zamanın kısa olduğunu ve seçeneklerin çoklu olduğunu belirtti.

Sonraki haftalar erken kalkmayı ve geç saatlere kadar tatları incelemeyi içeriyordu. İstediğim dondurmayı yapmak, yerel bir uzmanla çikolata tadımı yapmak için Guatapé'ye kısa bir geziyi içeriyordu. Her kombinasyon ailesi tarafından test edildi. Aniden aile toplantıları, Daniela'nın tüm örneklerini test eden jüri üyelerinin bulunduğu sunumlara dönüştü.

Daniela şöyle açıklıyor: “Bunun meyve ve çikolatadan oluşan bir kombinasyon olması gerektiğini biliyordum, bu onu parkın dışına çıkaracak bir şeydi.” Tatları birleştirdiğinizde, renkleri birleştirirken olduğu gibi, bazıları diğerleriyle kontrast oluşturur ve bu kontrastın nasıl verildiğine bakmanız gerekir. Ben de böyle başladım. Annemin mükemmel bir damak tadı var ve tatlı, ekşi ve acının mükemmel kombinasyonunu bulmamda bana en çok yardımcı olan kişi oydu.”

Ta ki bir gün gelene kadar. Daniela, çarkıfelek meyvesinin asidini hissettiğini, ancak aynı zamanda çikolatanın acılığının da ona yardımcı olduğunu ve bu nedenle mide bulandırıcı bir kombinasyon olmadığını, tam da çok aradığı noktanın bu olduğunu açıklıyor. İstediği dondurmanın bu olduğunu hemen anladı, almıştı. Ancak ilk çocuğunun adı eksikti.

Gülerek, “Ona bu ismi veren kişi arkadaşım David Sierra'ydı” diyor. Messenger'da bir sohbetteydi, çünkü ona meyve ve çikolata tutkusu verecektim, o da beni azarladı çünkü bu yapılacak doğru şey gibi görünmüyordu ve çikolatanın aşk olduğu kelime oyununu yapmaya başladı. Oradan Amor-acuyá doğdu.”

İnternet sitesindeki kayıtlarda görebildiği kadarıyla 60 civarında katılımcı vardı. Amor-acuyá'nın kazanacağını düşünmüyordum ama 16 finalist arasındaydı ve 78.000'den fazla bardak ve mini külahın servis edildiği bir günün ardından Daniela'nın eseri kazandı.

Böylece Amor-acuyá, bir dondurma kreasyonu olmaktan çıkıp, Lince Ledesma ailesinin uzun girişimcilik tarihinde yeni bir işletme olan bir zincir haline geldi.

Dünyanın en iyi dondurmacılarından biri olarak kabul edilen Medellín dondurma salonu Amor-Acuyá, dünyanın en iyi el yapımı dondurma yapımcılarını değerlendiren prestijli bir yarışma olan Gelato Festivali Dünya Sıralamasında 48. sırada yer alıyor. Küresel düzeyde 1.000 dondurma salonu.  Bu dondurma salonu, Kolombiya geleneğinin en iyilerini uluslararası dokunuşlarla birleştiren çok çeşitli benzersiz lezzetler sunuyor.  En kaliteli malzemelere odaklanmaları ve yaratıcılığa olan bağlılıkları, en zorlu damak zevklerini bile şaşırttı.  'Amor-Acuyá'nın uluslararası alanda tanınması tesadüf değildir.  Dondurma salonu son yıllarda, 2016'da Amerika'nın en iyi dondurması ve 2017'de dünyanın en iyi üçüncü dondurması ödülü de dahil olmak üzere çok sayıda ödül aldı. Kredi: CEET Fotoğrafçı: JAIVER NIETO ÁLVAREZ

Paylaşmak

Bu 30 yaşındaki paisa, mükemmel lezzeti bulmak için iki haftadan biraz daha fazla bir süre boyunca tat ve doku kombinasyonundan oluşan kombinasyonları denedi.

Aşk-acuya

2016 yılında o kadar çok şey yaşandı ki Daniela neler başarabileceğine inanmaktan vazgeçmedi, bu yüzden ailesiyle tartıştıktan sonra dondurmacı olarak vaftiz edilmesinin ona verdiği tat sayesinde kendi markasını yaratmaya karar verdi. . Kendi işini Amor-acuyá'yı böyle kurdu.

“Buenos Aires mahallesinde zaten bir dondurma salonu vardı” diye belirtiyor. Fikirleri aynı noktada lezzetlerin üretildiği bir laboratuvara sahip olmak ve müşterinin istediğini yaratmak olan bu markayla yola çıktım.”

İşinin konsepti öyle ki, kendi yarattıklarının sayısını çoktan kaybetmiş durumda, çünkü zaman zaman seçenekleri yeniliyor ya da eskilerini geliştiriyor, bu da onun her zaman yaratma amacında güncel kalmasını sağlıyor. Bu 15 Ekim, sekiz kesintisiz çalışma yılını kutlayacak.

Bu yılın haziran ayında Gelato Festivali Dünya Sıralaması, bu markayı yerleştirdikleri dünyanın en iyi el yapımı dondurmalarının bir listesini yayınladı.

Daniela puanların nasıl verildiğini bilmese de, bu yarışmanın sürekli olarak dünyadaki dondurma üreticilerinin geçerliliğini denetlediğini biliyor, bu yüzden Amor-acuyá 72 puan aldı ve bir taçla tanındı, bu da onu geride bırakıyor Dünya çapında 1000'den fazla dondurma üreticisinin değerlendirildiği listede 48. sırada yer aldı.

“Güncel kalmanın püf noktası mı? “Yaratmaya devam et” diye yanıtlıyor. Bunca zaman boyunca bunu yapmayı hiç bırakmadım. Her dört günde bir tatlar dönüşümlü olarak değiştiriliyor ve şeflerin ihtiyacına veya belirli etkinliklere bağlı olarak şunları da yaratıyoruz: “Birçok yaratım var çünkü yenilik yapmayı bırakmadım.”

Amor-Acuyá'nın Medellín'deki El Poblado ve San Lucas'ta ofisleri bulunmaktadır ve bu, uluslararası alanda aldığı üçüncü tanınmadır, çünkü 2016'dan sonra 2017'de dünyanın en iyi üçüncü dondurması olarak taçlandırılmıştır.

Üç ay içinde Laureles'te yeni bir genel merkez açılacak. Ayrıca Miami'de (Amerika Birleşik Devletleri) ve Buenos Aires mahallesinde ve yine Medellín'de Ola Gelato adında bir kardeş markası vardır. Markası yaklaşık 75 kişiye iş sağlıyor.

“Kendimi çok mutlu hissediyorum” diyor. Hiçbir şey bir andan diğerine geçmedi, bir şeyleri yapmanın zevkine ve neşesine dayalı bir süreç oldu. Süreçten ve bu sürecin tanınmasından gurur duyuyorum, her şey çok ölçeklendi.”

Girişimciliğin genellikle inişleri ve çıkışları vardır. Kolay değildir ve genellikle bütün geceler şüphelerle doludur.

Daniela bunu biliyor ama bugün, en azından kendi kişisel deneyimine dayanarak önemli olduğunu düşündüğü tavsiyelerde bulunuyor: “Cesaretiniz kırılmasın. Açıkçası bir iş kurmak ve yaratmak doğrusal bir süreç değildir, inişler ve çıkışlar olacaktır; ama sürece güvenmektir çünkü hiçbir şey bir gecede olmaz. Tüm ustalık sürece olan güvenden gelir. Bir şey yaratacaksanız, onu sadece para sahibi olma arzusuyla yaratabildiğinizden emin olun, aynı zamanda neyi sevdiğinize ve neyi nasıl yapacağınızı bildiğinize de bakın ve bundan yola çıkarak onu stadyumdan çıkarın. projeniz, çünkü konu sadece yatırım yapmak değil ve hayır, bu işin başarılı olması için bir kafaya sahip olması gerekiyor ve siz de o işin başı olmalısınız.”

MIGUEL ÁNGEL ESPINOSA BORRERO

Ulus Editörü

ZAMAN