BMC memuru yıllardır süren çöp boşaltma uygulamasını durdurma görevinde | Mumbai Haberleri

NaturalMess

Member
Brihanmumbai Belediye Şirketi’nin (BMC) atık yönetimi departmanının kıdemsiz memuru Shirish Kunde, üç ay önce Bandra’daki bölge ofisine katıldığından beri, insanların onlarca yıllık oraya çöp atma alışkanlığını değiştirmeyi kendine misyon edindi.

Mumbai, Hindistan – 07 Eylül 2023: Bandra’da katı atık yönetimi görevlisi olarak görev yapan Shirish Kunde, 07 Eylül 2023 Perşembe günü Hindistan’ın Mumbai kentindeki Bandra’daki sorunlu noktalardan atıkları temizlerken el işini gösteriyor. (Fotoğraf: Vijay Bate/HT Fotoğrafı)

Bandra’da yaşıyorsanız muhtemelen değişimi fark etmişsinizdir.

Bunun güzel bir örneği, Hill Yolu’nu Şapel Yolu’na bağlayan ve her iki tarafında da Aziz Petrus Kilisesi’ne bağlı olan St. Peter KG ve Stanislaus Lisesi gibi okullarla çevrili olan Dukkar Galli’dir. Tonlarca çöp, St. Peter KG tarafından yapılmış bir duvar resminin önüne dağılmıştı.

Farkındalık, eğitim, dikkat, vatandaşların biraz yardımı ve para cezası tehdidinin bir araya gelmesiyle Kunde, atık depolama sahasının yalnızca birkaç torba çöpe kadar küçüldüğünü gördü. Bu, Bandra’daki beş yerde daha tekrarladığı bir tarif: Kadeshwari Marg’daki Yahudi mezarlığının kapısının yakınında; Rajaram Vadisi; Ganesh Nagar’daki BJ Caddesi; Waroda Yolu üzerindeki Jude’s Bakery’nin yakınında; ve Mehboob Stüdyosu.

St. Peter KG’nin karşısındaki çöp sahasını temizleme çağrısı bazı öğrencilerin velilerinden geldi. “Çocuklarının her gün çöplerin önünden geçmek zorunda kalmasından ve çöplerden yayılan kokuya katlanmak zorunda kalmalarından mutsuzlardı. Muson mevsiminde işler daha da kötüleşti. Bu yüzden onlara bir dilekçe imzalattık ve bunu BMC’ye sunduk” dedi okul müdürü Natasha Rodricks.

Müşteri, açık bir çöp depolama alanı olduğunu öğrendikten sonra öncelikle yerel halkla konuşuyor ve onları BMC’nin kapıdan kapıya toplama politikası hakkında bilgilendiriyor. “Eğer bu bir binaysa, onlardan çöp kutularını kapıda tutmalarını istiyorum. Eğer gecekonduysa STK’ların düzenlediği kapı kapı toplama kampanyasını onlara bildiriyorum” dedi.

Bu yöntemler işe yaramazsa Müşteri, şehir yönetiminin Temmuz 2023’te başlattığı bir girişim olan Swachchhata Doot’tan yardım alır. “Bandra’nın üç gönüllüsü – Janardhan, Renuka ve Avinash – sabahtan öğleden sonraya kadar bölgede devriye geziyor ve çöpü boşaltmak için kimin, kaç tane ve nereden geldiğini kontrol ediyor. Gelenlere neden halka açılmadıklarını açıklıyorlar, alternatifler sunuyorlar.”

Kunde, birçok kişinin bu uygulamayı yıllardır yaptığını söyledi. “İş kolay değil; her türden insanla tanışırsın. Hatta bazıları kavga etmeye bile çalışıyor.”

Müşteri, her seçeneği denedikten sonra kuralları yetkili bir ses tonuyla açıklar. “Şimdiye kadar yalnızca para cezası tehdidi kullanıldı ve bu genellikle onların uymasına yol açtı.”

Müşteri aynı zamanda Care for Creations grubunun bir parçası olan aktif vatandaş Lillian Pais tarafından da desteklenmektedir. Pais, Dukkar Gali’deki ve Yahudi mezarlığının kapısının önündeki çöplerin temizlenmesinde etkili oldu.

“Siteleri izlemek için CCTV kameralarının kurulmasına yardım ettik ve Swachchata Doot gönüllüleri nöbet tutmadığında çöpü kimin attığını bu şekilde öğrendik” dedi. Aziz Petrus Kilisesi ve Yahudi Mezarlığı Mütevelli Heyeti tarafından kurulan kameralardan gelen kayıtları kendisi kontrol etti.

Mezarlığın yanında yaşayan bir diğer düşünceli vatandaş Joe Rego ise, “Toplanan çöplerin resimlerini gönderirdim. Sonra ya ben görüntüleri inceleyerek failleri bulurdum, ya da Lillian bunu yapardı.”

Çöp aynı zamanda Rego’nun binasına yayılan bir fare istilasına da neden olmuştu. Artık mekan temiz olduğuna göre banklar ve saksılarla her şey yeniden düzenlenebilir.

Başka bir yerde, Waroda Yolu üzerindeki Topas Kağıt Pazarı ve Kitap Mağazası’nın karşısında, kitapçının sahibi bizzat suçlulara göz kulak oluyor. “İnsanlar bisikletle geliyor ve çöplerini doğrudan çöp sahasına gönderiyorlar. Gidip onlara buna izin verilmediğini söylüyorum” dedi Birju Shaw.

Swachchata Doot gönüllüleri hala her gün orada turlar yaptığı için bölge tamamen çöpten arınmış değil. Shaw, çöplerin hala geceleri atıldığını ve BMC’nin damperli kamyonunun günde dört kez topladığını söyledi. “Çöp ve sivrisinek kokusunun yanında sayısız günler geçirmek zorunda kalırdım. Şimdi çok daha iyi.”

Bu arada Kunde’nin festival sezonunun ardından birkaç noktaya daha katılma planları var. “Çalışmalarım devam edecek”