'Bizi ıslattılar, vurdular, elektrik verdiler'

NaturalMess

Member
O küçük oda cehennemin ta kendisiydi ve polis onu oradan buldu. Jennifer Velasco Vargas, saatler önce yetkililerin kullandığı cihazlara benzer cihazlarla kovalar dolusu su ve elektrik şokuna maruz kalan genç kadın, bu kapalı alanda kaderine terk edilmiş olacaktı.

Kriterlere göre

En korkunç korku filmlerinden biri gibi, hiç penceresi yoktu ve kapısı tenekeden yapılmıştı; bu, çoğu sıska ve dayak izleri olan ve uyuduklarını iddia eden bir düzine kadar genç için tamamen karanlıkta kalmıştı. yerde ve plastik kavanozlarda biriken dışkı kokularının arasında.

Burası vakfın faaliyet gösterdiği ev. Cali yamacındaki bir mahalle olan Terrón Colorado'nun yakınında, Montañitas yolunun alt kısmında yer almaktadır.

Fotoğraf:Juan Pablo Rueda / EL TIEMPO

Paylaşmak

13 Haziran sabahı tel kapı açılıp genç bir adam dışarı çıktığında sadece Jennifer'ın öldüğünü söyledi.

“Belki bir hücre o odadan daha iyi olurdu. Bir aydan kısa bir süre içinde cehennemi yaşadım,” diye tekrarlıyor, Jennifer ile arkadaş olan ve annesi ve küçük kız kardeşiyle birlikte mütevazı bir eve dönen 18 yaşındaki Cali'li Jhonatan. Doğu Cali'de, 13 Haziran'da Montañitas köyünün aşağı kısmındaki bir evde ayakları ve bazılarının elleri zincirli erkek ve kadın 64 erkek çocukla birlikte kaçmayı başardı.

Bu ev, La Cumbre belediyesinin kırsal bir bölgesinde olmasına rağmen, düşük gelirli evlerin bulunduğu 30A batı caddesi gibi komün 1'deki dik yollar boyunca seyahat edilerek ulaşılan Cali'nin Terrón Colorado mahallesine yakındır. bölümün başkentinin yamacında hakim.

Polis, bu 65 kişinin yardımına geldiğinde çoğunluğunun zincirlenmiş olduğunu ve 28 yaşındaki Jennifer'ı hareketsiz bulduğunda hemen hastaneye kaldırıldı. Ama yapacak hiçbir şey yoktu. Ölmüştü ve nedenleri henüz belirlenmemişti; Ulusal Adli Tıp Enstitüsü'nün nihai raporu sunmasını bekliyordu, ancak şehrin Metropolitan Polisi komutanı Albay Carlos Oviedo, görünüşe göre mekanik boğulma nedeniyle öldüğünü söyledi. .

Bir yıldan fazla bir süre bu ev, sahipleri tarafından bir rehabilitasyon merkezi, özel bir vakıf olarak tanıtıldı. Yönetmeni papazlık sürecinde olan Hıristiyan bir çiftin, uyuşturucu ve alkol bağımlılığı sorunu olan çocukları olan ailelere yardım etme sözü vermesini konu alıyor. Kuruluşun ilk genel merkezi, başkent Valle del Cauca'nın güneydoğusundaki Ciudad Córdoba mahallesinde bulunuyordu. Sahipleri yakınlarda, yine güneydoğudaki Ciudad 2000 mahallesinde yaşıyor.

EL TIEMPO, Jhonatan ile diyalog halinde Jennifer ve diğer üç gencin ceza odası olan karanlık odaya konulduğunu söylüyor. “O odada yatak yoktu, tuvalete gitmek mümkün değildi. Buna katlanmak zorundaydın yoksa banyo berbattı. Bazen sabahın erken saatlerinde bizi ıslatıyorlardı, odayı da ıslatıyorlardı ve bizi tekrar içeri tıkıyorlardı. Bizi battaniyesiz bıraktılar” diyor esrar ve klonazepam bağımlılığıyla ilgili zorluklar yaşayan biri.

Çıkış yolu arayan 65 gencin çoğu, durumu polis memurlarına ve bölge ombudsmanı delegelerine anlattı. daha büyük eziyetlerle karşılaştıklarını, çoğu zaman ayaklarında zincirlerle yaşadıklarını, karanlık odada kalmak zorunda kaldıklarında başkalarını ellerine geçirdiklerini anlattı. “Bizi ellerimiz arkadan kelepçelediler. Ama Jennifer'ın öldüğü gün ben onun yanında değildim.”

Cali'nin temsilcisi Gerardo Mendoza tarafından suç duyurusunda bulunuldu.

Paylaşmak

Cali'nin temsilcisi Gerardo Mendoza tarafından suç duyurusunda bulunuldu.

Fotoğraf:Cali Personeria'sı

Jhonattan, iki odadan birinin erkeklere, diğer ikisinin ise kadınlara ait olduğunu anlatıyor. Polis tarafından 10 gün süreyle kapatılan ve 23 Haziran Pazar günü tamamlanacak olan evde, kendisi de uyuşturucu bağımlısı olan ancak vakıf müdürü ve eşiyle ayrıcalık kazanmış 15 bakıcının uyuduğu bir oda daha bulunuyor. Savcılığın soruşturmayı hızlandırması için Cali'nin temsilcisi Gerardo Mendoza tarafından suç duyurusunda bulunuldu.

“Şikayet olmazsa hiçbir şey olmaz. Şikayet, Savcılığın gerçek anlamda araştırması içindir” dedi Kamu Bakanlığı yetkilisi. Hatta Cali Polis Komutanı, bu 65 kişiden önemli bir kısmının vakıf yöneticisinin psikolojik ve fiziksel işkencenin sorumlusu olduğu iddia edilen kişi olarak gösterildiğini ve yetkili makamlara teslim edileceğini ekliyor. Ancak yargı süreci yeni başladığı için henüz tutuklanan yok. Bu davada henüz hakimden böyle bir emir çıkmadı.

“Bakıcılar bazen bize sopa ve pala kullanıyorlardı. Sırtımıza ya da kıçımıza vurdular ve üzerimizde kullanmak için şok tabancaları (elektroşok silahı) vardı. Bunu Jennifer'la yaptılar. “Onu ıslatıp şok tabancasını takmışlardı.”

Cali temsilcisi Gerardo Mendoza vakfın evini ziyaret etti.

Paylaşmak

Jonathan, genç kurbanın 11 Haziran Salı gününden bu yana ceza odasında kilitli tutulduğunu, çünkü kaçmaya çalıştıklarını ya da sözde tedavi edici tedavileri kabul etmekte isteksiz olduklarını söyledi.

Jhonattan ayrıca yakın arkadaşının o odadayken el bileklerini kesmeye çalışacağını da iddia ediyor. “Jennifer oraya yerleştirildi çünkü bir aile daha önce oğullarıyla birlikte gelmişti. “Soru sormaya başladılar ve o da onlara anlattı.” Daha sonra çocuğun korku içinde evden çıkacağını ve bu yüzden kalmadığını söylüyor.

“Yönetmen Jennifer'a kızardı ve bu yüzden onu ıslattılar, şok tabancasıyla vurdular ve onu diğer sınıf arkadaşı ve diğer iki sınıf arkadaşının yanına kilitlediler. Kadınları ve erkekleri bir araya getirerek bunu yapmalarına şaşırdım. “Bunun yapılmaması gerekiyordu” diye devam ediyor anlatımına.

Ev sadece 10 gün kapalı kaldı. Soru ortaya çıkıyor: Tekrar çalışacak mı?

Paylaşmak

“Çığlık atmaya başladı ve kafasını uçuran ilaçları verdiler. Daha sonra perşembe günü sabah saat 1.00'de (tecritten iki gün sonra) Jennifer öldü.” Beş saat sonra odayı açtıklarında dehşet içinde oradan ayrılan gencin, cildinin morardığını bildirdiğini belirtiyor. “Müdür inanmadı ve 15 lider (bakıcılar) onun başına gelenlere inanmadı. Sabah onu bakım merkezine götürmek için araba çağırmaya çalıştılar.”

Ancak kafa karışıklığı ve korku, bakıcıların çoğunu 13 Haziran Perşembe günü mülkü terk etmeye motive etmiş olabilir. “Dört bakıcı kalmıştı ve biz de 60 kişiydik. O anda yardım istedik.

O kadar bağırdık ki komşular bizi duyup polisi aradılar. “Böylece uçabiliyordum.”

O dönemde işkence gören 65 kişiden bazılarını cep telefonuyla kaydeden, ayaklarındaki zincirleri ortaya çıkaran, ellerinde bağ izleri gösterenler vardı. Bu videolar sosyal ağlarda yayıldı.

Jhonattan, söz konusu rehabilitasyon merkezine iki kez gittiğini söylüyor. İlki Ekim 2023'te bir ay süreyle gerçekleşti ve ikincisi ise bu yılın 24 Mayıs'ında başladı. Ombudsman, genç kadının ölümüyle ilgili şu ifadeleri topladı: “Her şey kadının aç olması ve çığlık atması nedeniyle oldu. Daha sonra onu başka bir genç kadınla birlikte odaya koydular ve orada üzerlerine su döküp elektrik verdiler. “Onu öldürdüler, uçup gidebildik.”

Evin kadın reisi Jhonattan'ın, adını söylemekten korktuğunu söyleyen annesi, en büyük oğluyla birlikte yaşadığı Aguablanca bölgesinden telefonla Ombudsman yetkililerine şunları söyledi: “Öğrenim ücreti için 200.000 peso talep ettiler. Oğlumu ziyaret ettiğimde onu yetersiz beslenmiş ve zayıf buldum. Uçup gitmesinler diye geceleri onları zincirlediklerini söyledi. “Psikolojik, sözlü ve fiziksel şiddete maruz kaldılar.”

Kadın EL TIEMPO'ya şunları söylüyor: “Çalışıyorum, bu sene de benim için zor olan oğluma destek oluyorum ve bu yüzden yardım etsinler diye onu vakfa bıraktım.”

Söz konusu vakıfta yer alan bir başka erkek çocuğunun annesi ise Ombudsman'a şunları söyledi: “Onu oradan çıkardım. çünkü ses çıkarırlarsa onları uyandırıp şafak vakti ıslatıyorlardı. Doping yapıyorlardı ve o tarihte orada yaşanan bir tecavüz olayını oğlum aracılığıyla öğrendim. “Onlar da açtılar.”

'Savcılığın soruşturma yapmasına yönelik şikayet'

Suç duyurusunda temsilci Mendoza, etkilenenlerden bazılarıyla konuştuktan sonra, bölgede “görünüşe göre insan onurunu ve sağlığını ihlal eden, orada bulunan tüm insanların zihinsel ve fiziksel sağlığını ciddi şekilde etkileyen eylemlerin gerçekleştirildiğini” ifade etti. Bu vakıfta, bir kişinin ağaca zincirlenmesi nedeniyle zaten harekete aykırı eylemler gerçekleştirilmekte, psikolojik veya fiziksel işkence ve yaralanmalara yol açmaktadır.

Yetkili 18 Haziran'da tesisteydi. “(muhtemelen bir cinayet ve işkence eyleminin meydana geldiği) yerde hastaların ve ziyarete katılabilecek personelin bulunmadığını tespit etmek.” Temsilci, soruşturmanın hızlandırılması, değiştirilmelerini önlemek için delil unsurlarının zamanında toplanması ve böylece yaşananlarla ilgili gerçeğin bulunması için Savcılık'a yaptığı çağrıyı yineliyor.

Ombudsman'a göre, vakıf sahiplerinden çiftin sorulara cevaben savunmaları istendi, ancak söz konusu kurumun kayıtlı belgelerinin adreslerinde tespit edilemedi.

Cali Güvenlik Müsteşarı Álvaro Pretel, Belediye Başkanı Alejandro Eder ve tüm ekibinin insan hakları ihlallerini reddettiğini ve bilinen ciddi şikayetlerden sonra ilgili yetkililerin ilgili sorumlulukları belirleyebileceğini umduğunu belirtiyor.

Cali Polisi komutanı şunları temin ediyor: “Yaklaşık 28 yaşında, hayati belirtileri olmadan şehirdeki bir hastaneye kabul edilen ve görünüşe göre mekanik boğulma sorunu yaşayan bir kadının raporuna ilişkin olarak, onun öldüğünü tespit etmek mümkündü. iki ay boyunca kaldığı Terrón Colorado mahallesindeki bir rehabilitasyon vakfından sevk edildi.”

Ve şunu belirtiyor: “Gözetim birimleri derhal bu vakfa gidiyor ve burada söz konusu vakfın personelinin raporlarına dayanarak saldırgan olduğu iddia edilen kişiyi tespit ediyor. Bu kişi ilgili adli makam huzuruna çıkartılacaktır. Bu vakıfta rehabilitasyon tedavisi gören yaklaşık 65 kişinin bulunduğunu, soruşturma sürecinde delil olarak sunulacak materyallerin bulunduğunu da belirtmek gerekir.”

Memur, Cali Personeli Ofisi ve şehrin Sağlık Sekreterliği ile birlikte harekete geçildiğini de sözlerine ekledi.

Jhonatan şimdilik annesiyle birlikte evinde, yetkililerin vaat ettiği psikolojik yardımı bekliyor.

Annesi gibi kendisi de bir Hıristiyan olan ve Terrón Colorado'nun yanındaki rehabilitasyon merkezinin sahiplerini tanıdıklarını söyleyen kilisesindeki kişilerin tavsiyesi üzerine buraya gelen genç adam, “Tanrı benim direğimdir” diyor. cehennemle karşılaştırmaya devam ediyor.

CAROLINA BOHÓRQUEZ

EL TIEMPO muhabiri

Cali