'Barışa soyadı vermemizden hoşlanmıyorum, barış barıştır': Tumaco Piskoposu Nariño

NaturalMess

Member
Tumaco Piskoposluğu Piskoposu Monsenyör Orlando Olave Villanoba, Kolombiya'da hükümet değişikliklerinin olduğunu ve Bölgedeki çatışmalar, ülkede uzun zamandır beklenen barışın pekiştirilmesinde zorluklara yol açarken, Başkan Iván Duque hükümetine ciddi itirazlar doğurdu.

Kriterlere göre

Tumaco Piskoposluğu Piskoposu Monsenyör Orlando Olave Villanoba, Kolombiya ve bölgelerdeki hükümet değişikliklerinin ülkede uzun zamandır beklenen barışın sağlamlaştırılmasında zorluklara neden olduğunu belirtirken, Başkan Iván Duque hükümetine ciddi itirazlarda bulundu. .

Açıklamasını yaptı, Papa Francis tarafından Ocaña Piskoposluğu'na yeni piskopos olarak atanmasından ve Nariño Pasifik'teki limanda yedi yıl süren havarilikten sonra.

“Bazen hem yerel, hem bölgesel hem de ulusal düzeyde hükümette meydana gelen değişiklikler çok zor olabiliyor” diye duyurdu ve ardından şunu ekledi: “Her şeyden önce, ulusal hükümetin bölgelerde deneyimlediğimiz dinamikleri anlaması gerekiyor. büyük saygıyla.

Piskopos şu itirafta bulunduğunda daha da sert davrandı: “Barışa soyadı verilmesinden hoşlanmıyorum, barış barıştır.”

Ayrıca insanları önceki hükümetin yaptıklarının faydasız olduğuna inandırmaktan da hoşlanmazdı. “Başkan Santos hükümetinden beri buradayım, barış anlaşmasının imzalanmasıyla geldim ve o dönemde söylediğimiz birçok şey Başkan Duque hükümetinde ele alınmadı.”

Aslında şunu da vurguladı. Başkan Gustavo Petro'nun mevcut hükümeti tarafından barış konusuna ilişkin yapılan önerilerin çoğu, şiddetten, silahlı grupların varlığından ve yasadışı kullanım amaçlı mahsullerden bu kadar etkilenen bir belediyede dikkate alınmadı.

Medyayı uyardı: “Bunun bölge için bir sorun olduğuna inanıyorum çünkü bu bölgeye değer verilmemektedir, ideolojik farklılıklarımız olabilir, ancak bazen kıskançlık ya da tek haklının biz olduğumuza inanması süreçlere zarar verir” diye uyardı medyayı.

Kolombiya'nın istikrarlı ve kalıcı bir barışın uygulanması ve uygulanmasında yaşadığı iniş ve çıkışlara “Neredeyse her zaman yeni başlıyoruz” dedi.

Şu anda teşvik edilen barış diyalogları hakkında veBazı yasa dışı silahlı gruplarla birlikte Ulusal Hükümet, “şu anda barışın inşası için çok önemli anlar yaşıyoruz, toplum olarak bu süreçlerden kendimizi güçlendirmemiz gerekiyor, birkaç gün içinde burada hükümetle diyalog kuracağız” dedi. Nueva Marquetalia “Bizi de Kilise olarak davet ettiler.”

Dindarlar, “Burada barış, kendi görevi olan Ulusal Hükümetin yaptığı ya da hükümetin gerillalara yaptığı şey değildir; ben bir topluluk olarak hepimizin barışın inşacıları olmamız gerektiğine inanıyorum.” diye ısrar etti.

Tumaco'daki kilisenin lideri olarak vizyonuna göre, “Nueva Marquetalia'nın terhis edilebileceğini, ELN'nin terhis edilebileceğini, ancak Nariño valisinin söylediği gibi bölgesel bir dönüşüm olmazsa, başkalarının topraklarımızı ele geçirmeye geleceğini” düşünüyordu. .”

'Barışa inanıyorum'

Sonra ısrarla şunu söyledi: “Barışa inanıyorum, diyaloğa inanıyorum, barışa güvenerek hiçbir şey kaybedilmez.”

Ayrıca konuşmasında bölgede İsa'nın mesajını yayacak dindarların bulunmadığına değinerek, Tumaco piskoposu olarak kaldığı süre boyunca 10 rahibin atandığını vurgularken, 3 dindarın ölümüne üzüldü. pandemi zamanı.

Bu bağlamda bölgedeki rahiplerin, din adamlarının ve rahibelerin gösterdiği çabaları takdir ederek, toplulukları arzu edilen amaçlara ulaşmak için birlikte çalışmaya davet etti.

Gelecekte yerli ve Afro topluluklara olan büyük borçların kapatılabileceğinden oldukça emindi; Tumaco belediyesi bu kadar dağılmış olduğundan iktidardaki hükümetlerden beklenen desteği alamadı.

Son olarak, Norte de Santander ve Ocaña gibi şiddet nedeniyle zorlu gerçekliklere maruz kalan bir bölgeye ulaşmanın kendisi için büyük bir zorluk teşkil ettiğine dair güvence verdi.

MAURICIO DE LA ROSA

EL TIEMPO'ya özel

Çimen