barış için şarkı söyleyen çatışmadan sağ kurtulan en genç kişi

NaturalMess

Member
Kızların, erkek çocukların ve ergenlerin silahlı çatışmalara katılımı konusunda tekrarlanmaması için Ulusal Diyalog çerçevesinde, Kolombiya'daki Mağdurlar Birimi, 'Savaşa gitmiyorum' şarkısının yayımlanması.

Kriterlere göre

Bu, 'Tekrarlamamak için konuşun' adı verilen 23 bölgesel diyaloğun katılımcıları olan reşit olmayanlar tarafından kolektif bir yaratım olarak yapılmış orijinal bir kompozisyondur.

Bu aktivitenin ortasında, Emily Sofia Romero Baena'nın katılımı dikkat çekiyoraslen Soledad (Atlantico) belediyesinden olan, ülkedeki silahlı çatışmalardan sağ kurtulan 9 yaşında bir kız çocuğu.

Emily Romero, anne ve babasının yaklaşık 28 yıl önce bu belayı çektikten sonra geldikleri Las Ferias mahallesinde yaşıyor. Yukarıdaki nedenlerden dolayı Bogota'ya seyahat eden grubun bir parçası olarak seçildi.

Küçük çocuğa başka çocuklar da eşlik etti.

Fotoğraf:Soledad Belediye Başkanlığı Ofisi

Paylaşmak

Küçük kız dikkat çekti CRAV Bölge Merkezi 'Geleceği Ekmek' psikososyal programındaBurada gerçekleştirilen etkinliklerin her birinde şarkı söyleme, dans etme ve resim yapma yeteneğini ve zekasını sergileyerek performans sergiledi.

İyi akademik performansıyla da öne çıktığı Primero de Mayo Eğitim Enstitüsü'nde üçüncü sınıfta okuyor.

Emily Romero'nun sunumundan sonraki tepkisi buydu

Küçük kızın dans etme ve şarkı söyleme yeteneği var.

Paylaşmak

Küçük kızın dans etme ve şarkı söyleme yeteneği var.

Fotoğraf:Soledad Belediye Başkanlığı Ofisi

Ülkedeki diğer çocuklarla paylaşmanın çok güzel bir deneyim olduğunu söyleyen Emily, herkese mesaj bırakıyor. onları çatışmaya dahil etmeyin ve barış içinde yaşayabilsinler ebeveynleri ve ailesiyle birlikte.

“Ben Soledad Kurbanları Bölgesel Merkezi'nden Sembrando Futuros'a mensubum. Orada bize silüet yaptırdılar, kendimizi ikiye böldük. Biz de bir uçurtma yaptık ve üzerine biz çocukların oynadığı alanı temsil eden alanın renklerini koydum ama bugün yaşananlardan dolayı bazen oynayamıyoruz” diye ifade ediyor en küçük çocuk.

Ertesi gün tasarladıklarını ekliyor başka bir uçurtmayı yeşil, mavi ve kırmızı renklerle renklendirdim.

“Yeşil benim için umut demektir. Uçurtmaya bir isim vermemiz gerekiyordu ve ona Kolombiya'da Umut adını verdim, çünkü Kolombiya'nın savaşın bir gün sona ereceğine dair umudu var,” diye açıklıyor Emily Romero.

Küçük Emily'nin annesi Yesica Romero, EL TIEMPO ile diyalog halinde, kızın Bölge Merkezinde gösterdiği ilerlemeden gurur duydu. Magangue'den (Bolivar) geldiklerini hatırladı ve Isla Grande'den (Bolivar) yerlerinden edildiler.

“Kız çok karizmatik olmasıyla dikkat çekti. Soledad'da doğdu ve topraklarımızı terk etmemize neden olan silahlı gruplar tarafından yerinden edilen bir ailenin parçası. Ancak bunun bizim sonumuz olmayacağına karar verdik ve yola devam ettik. Hayallerimiz için savaşıyoruz. Kızım Emily'nin bu hayaller için savaşmaya devam etmesini mümkün kıldığı için bugün bu çabanın yansımasını buluyoruz” dedi Romero.

Şarkının mesajı 'Savaşa gitmiyorum'

Soledad Mağdurlar Bürosu koordinatörü Orlando Montiel ise kutlamayı kutladı. çocuklara ve ergenlere ses veren bu alan (NNA)Projenin gerekçesi olan ve barış için toplumsal ve toplumsal dönüşümün temel aktörleri olan kişiler.

Soledeña'dan 9 yaşındaki ve silahlı çatışmadan sağ kurtulan Emily Sofia Romero Baena kompozisyona katıldı ve barış için şarkı söyledi.

Bogota'daki 'Savaşa gitmiyorum' gösterisiyle yaptığı sunum dikkat çekiyor.

🎥
: Soledad Belediye Başkanlığı Ofisi pic.twitter.com/YUGsBDZUlq

— Deivis López Ortega (@DeJhoLopez) 29 Temmuz 2024
Yetkili, “Umarım sesleri, bu alanlarda tekrarlanmama, uzlaşma ve sürekli güçlenme, haklarının güvence altına alınmasında ilerleme ve savaşı yenmek için harekete geçmelerine ve onlara bağlı kalmalarına hizmet edecektir” dedi.

'Savaşa gitmiyorum' şarkısı, topluma bir aciliyet mesajı ve çocukların ve ergenlerin (NNA) silahlı çatışma bağlamlarına katılımını ortadan kaldıracak yolları açan kolektif bir irade beyanı olarak sunuluyor.

Deivis Lopez Ortega

EL TIEMPO muhabiri

Barranquilla

Daha fazla haber: