Andheri West sakinleri “Bir tsunaminin veya depremin bizi vurduğunu sandık” diyor | Mumbai’den Haberler

NaturalMess

Member
MUMBAI: Çarşamba günü Batı Andheri’deki Adarsh Nagar Yolu üzerinde suyun muazzam bir güçle 30 metreye kadar yükseldiği ana su patlamasının ardından, yakındaki bir konut birliğinin daireleri tamamen yaşanabilir hale geldi. Hindistan cevizi ağacının su basıncı nedeniyle çökmesi sonucu 5 araç da hasar gördü.

Mehrotra, insanların bu trajediden çok etkilendiklerini söyledi. Dördüncü kattaki 20 No’lu Binanın sakini Sudipta Sarkar, saat 15.15’te eve yeni döndüğünde akan su sesini duydu. “Komşu kanadın sakinlerinin her yere koştuğunu gördüm” dedi. (Vijay Bate/HT Fotoğrafı)

Çarşamba günü çakıl taşları, kayalar ve yağan su evlerine çarparken, Lokhandwala’daki Silver Sands Apartments’taki üç binanın endişeli sakinleri başlangıçta bir tsunaminin çarptığını varsaydılar. Rajan Mehrotra, “Düşen suyun sesini duydum” dedi. “İlk başta şiddetli yağmur yağdığını düşündüm ama aynı zamanda dolu fırtınasına benzer bir ses de vardı. Pencereden dışarı baktığımda 19 numaralı binanın suyla kaplı olduğunu gördüm. Su 100 metre derinliğe ulaşmıştı.”

Mehrotra terasa gitti ve üç binanın teraslarının suyla dolu olduğunu gördü. “Yedinci kattan üçüncü kata kadar olan evlerdeki mobilyalar ve araziye park edilmiş arabalar hasar gördü” dedi. “Suyun şiddeti o kadar büyüktü ki ofisimizin ve bahçemizin tavanı ile derneğin sınır duvarı yıkıldı. Duvarlardaki sızıntı o kadar güçlü ki binaların yapısal stabilite kontrolünü yapmamız gerekiyor.”

Mehrotra, insanların bu trajediden çok etkilendiklerini söyledi. Dördüncü kattaki 20 No’lu Binanın sakini Sudipta Sarkar, saat 15.15’te eve yeni döndüğünde akan su sesini duydu. “Komşu kanadın sakinlerinin her yere koştuğunu gördüm” dedi. “Sonra gürültülü bir şelale duydum. Yaprak gibi titreyerek komşumun evine koştum. Beni sakinleştirdin. Sağanak yağış, tsunami ya da çatı tankımızın patladığını düşündük. Geceleri korkudan uyuyamadım.”

20 No’lu Binanın yedinci katında yaşayan Radhika Rao, evi sular altında kaldığı için şu anda ailesiyle birlikte bir otelde kalıyor. Asansör çalışana kadar evine girmeyecek. Lokhandwala Oshiwara Yurttaşlar Derneği Başkanı Dhaval Shah, ebeveynlerin bazı yaşlılarla birlikte komşu binanın birbirine bağlı terasından 20 No’lu Binadan çıktıklarını ve buradan asansöre binip güvenli bir çıkış bulduklarını söyledi. Sakinlerin yüzde sekseni yaşlılardan oluşuyor.

20 Nolu Binanın sakinlerinden Harbhajan Kaur Kalsi, kanepelerinin ve yataklarının ıslandığını söyledi. “Kız kardeşim bunun bir deprem, tsunami, hatta bir binanın çökmesi olduğunu sanıyordu” dedi. “Olay bittikten sonra bile beynimizde şırıldayan su sesini duyduk. BMC 45 dakika boyunca ortalıkta görünmedi. Uykusuz bir gece geçirdik ve hala korkuyoruz.”

Bu arada BMC ekibi de 8 saat aralıksız çalışarak su kemerindeki onarım çalışmasını tamamladı. Lokhandwala, Millat Nagar ve SVP Nagar, Mhada’da su temini yeniden sağlandı.