Ajit Pawar Meclis’te “NDRF üssü Raigad’da kurulacak” diyor | Bombay’dan Haberler

NaturalMess

Member
Başbakan Yardımcısı Ajit Pawar Pazartesi günü yapılan toplantıda eyalet hükümetinin Ulusal Afet Yardım Gücü’nün (NDRF) Raigad bölgesindeki Mahad’da ana kampını kurmasını sağlayacağını duyurdu.

Maharashtra CM Yardımcısı Ajit Pawar (Merkez) (Anshuman Poyrekar/HT Fotoğraf)

Muhalefet liderinin bir sorusuna yanıt olarak, devletin eski Maharashtra Vikas Aghadi (MVA) hükümetinin 2021’deki bir teklifini merkezle takip edeceğini söyledi.

Ayrıca okuyun | Acil servis davası Ajit Pawar ve ortaklarını araştırıyor

Onun duyurusu, Raigad’ın Khalapur tehsil bölgesindeki bir köy olan Irshalwadi’de 27 kişiyi öldüren ve 57 kişinin hala kayıp olduğu toprak kaymasından beş gün sonra geldi.

Ancak yetkililer, NDRF’nin, MVA hükümetinin Ağustos 2021’de bu amaçla beş hektarlık bir arazi tahsis ettiği Mahad’daki bir kampla ilgilenmediğini söyledi.

“NDRF’nin Pune’daki Sudumbare’de zaten bir ana kampı var ve Maharashtra’daki 18 ekibin çoğu orada konuşlanmış durumda. Yardım ve Rehabilitasyon Departmanından bir yetkili, Pune’dan çok uzak olmayan başka bir kampla ilgilenmiyorlar” dedi.

Ayrıca okuyun | İzleyin: NDRF, Bihar’ın Nalanda bölgesinde 40 fit derinliğindeki bir sondaj deliğine düşen üç yaşındaki bir çocuğu kurtardı

Bir NDRF yetkilisi şunları söyledi: “Devlet araziyi kendisi planladı. İçişleri Bakanlığı’nın onayının alınması gereken Mahad’da bir ekibin (50 çalışandan oluşan) temeli gereklidir. Ana kampa ilişkin karar, geçmiş olaylara ve ekiplerin geçmişte konuşlandırılmasına bağlı olarak merkez tarafından verilecek.”

Milliyetçi Kongre Partisi lideri Pawar da Temsilciler Meclisi’nde devletin doğal afetlerden etkilenen ailelere mali yardımını ikiye katlayacağını duyurdu. ₹10.000 indirim ₹5.000. Bazı ilçelerde şiddetli yağışların can aldığını ve ekinlere zarar verdiğini, bazı ilçelerde setlerdeki su seviyelerinin ölü veya kullanılamaz stokların altına düştüğünü söyledi. “Durum çelişkili, ancak etkilenen insanlara yardım sağlamak için her adımı atıyoruz.”

Maddi yardımın yanı sıra selden etkilenen insanlara içme suyu ve tahıl, okul çocuklarına kırtasiye ve kitap yardımı sağlanacağını sözlerine ekledi.